خطا
  • JLIB_DATABASE_ERROR_FUNCTION_FAILED

موضوع: DNS و کاربرد آن در خرید هاست

DNS و کاربرد آن در خرید هاست 1 سال 4 ماه ago #931

  • sh
  • sh's Avatar
  • آفلاين
  • كاربر حرفه اي
  • ارسال ها: 213
  • امتياز: 0
DNS و کاربرد آن در خرید هاست

DNS مخفف Domain Name System بوده و در خرید هاست کاربرد دارد. در دنیای امروزی هر دستگاهی که می خواهد به اینترنت متصل شود دارای یک آدرس مشخصی است.

تمام دستگاه هایی که می خواهد به اینترنت متصل شوند باید دارای یک شناسه یا آی پی منحصر به فرد باشند. آدرس های آی پی هم خود به دو نوع آی پی نسخه چهار یا IPv4 و آی پی نسخه شش یا IPv6 تقسیم می شوند.

آی پی های نسخه چهارم شامل چهار اوکتد یا هشتایی است زیرا هر کدام از آنها هشت بیت را شامل می شود و در مجموع یک رقم سی و دو بیتی می شود. هر کدام از این اوکتد ها در مبنای ده می باشند. در آدرس های آی پی ورژن شش اوضاع کمی پیچیده تر می شود.

با توجه به گسترده تر شدن دستگاه هایی که می خواهند به اینترنت متصل شوند نیاز به داشتن آدرس های آی پی بیش از پیش احساس می شد و همین مسئله موجب گردید تا مهندسین شبکه به ایجاد آدرس آی پی همت گذارند که بتواند تا میلیاردها آدرس را شامل بشود آدرس های آی پی نسخه ششم از 32 بیت به 128 افزایش یافته اند.

طراحی سایت

بدیهی است که به خاطر سپردن چنین آدرس های طولانی برای انسان بسیار مشکل است، چرا که برای متصل شدن به هر دیوایسی باید آدرس یا شناسه آن دستگاه بخصوص را بدانیم و از آنجا که باید برای متصل شدن به هر سایت آدرس آی پی آن را بدانیم این مشکل بسیار مشخص می شود.

مثلا فرض کنید برای متصل شدن به گوگل در حالت عادی اسم دامنه آن را تایپ می کنید و بدون هیچ مشکل و دغدغه ای به این سایت وصل می شوید حال اگر مجبور بودیم آدرس آی پی آن را یعنی 78.46.19.108 تایپ کنیم کار برای انسان بسیار مشکل می بود.

حال عکس قضیه را در نظر بگیرید که ماشین های عادی آدرس های دی ان اس را نمی فهمند و تنها آدرس ها و شناسه های طولانی بیتی را که صفر و یک هستند را متوجه می شوند.

زمانی که کاربر عادی آدرس دی ان اس سایتی را در مرورگر خود تایپ می کند این آدرس اینترنتی توسط سروری تحت عنوان DNS به آدرس قابل فهم به ماشین تبدیل می کند.

ساختار دامنه
هر دامنه ای که در اینترنت ثبت می شود حداقل شامل دو قسمت است نام واقعی دامنه و TLD.

برای درک روشن تر ساختار هایی که در تمامی سطح اینترنت هستند باید اسم دامنه ها را از سمت راست به چپ در نظر بگیرید. ذکر مثال زیر به روشن تر شدن بهتر قضیه کمک خواهد کرد.

به عنوان مثال دامنه yourdomain.com را در نظر بگیرید از سمت راست به چپ به دامنه سطح اول یا TLD بر می خوریم حتما تا به حال درباره دامنه های سطح اول مثل com .net .me .org شنیده اید. به طور کلی دامنه ها تحت فعالیت شرکت ICANN نگهداری و مدیریت می شوند.

این شرکت نظارت کامل و مسئول نگهداری دامنه های سطح اول هستند. همچنین شما می توانید از طریق ثبت کننده های دامنه اقدام به ثبت دامنه خود کنید.

در سطح دوم دامنه به اسم اصلی سایت بر می خوریم که این همان اسمی است که به خاطر سپردن آن برای انسان ها آسان است و پیش تر هم به آن اشاره کردیم. که در این مثال بالا yourdomain اسم اصلی دامنه یا سطح دوم دامنه ما است.

البته چیزی به عنوان دامنه سطح سوم هم وجود دارد که در مثال بالا نیاورده ایم و با عناوین ساب دومین Subdomain، یا زیر دامنه هم شناخته می شود و قبل از اسم دامنه اصلی ما قرار می گیرد. مثلا آدرس subdomain.domain.com که همان طور که مشخص است قسمت subdomain زیر دامنه یا سطح سوم دامنه مورد نظر ماست.

مفهوم DNS در خرید هاست
طراحی سایت

برای این که مفهوم دقیق تر کار دی ان اس را متوجه شوید یک مثال به خوبی این مفهوم را مشخص می کند.

در نظر بگیرید که می خواهید با دوست خود صحبت کنید، شما اسم دوستتان را به خوبی می دانید ولی شماره تماس او را به یاد ندارید چرا که به خاطر سپردن شماره تماس تمامی دوست هایتان نه تنها برای شما بلکه برای هر انسانی مشکل است.

پس به دفترچه تلفن خود مراجعه می کنید و اسم دوست خود را همراه با شماره تماس وی در آن دفترچه تلفن می یابید این دفترچه تلفن مثل سرویس DNS است که نقش پایگاه داده یا در مثال ما دفترچه تلفن را بازی می کند. وقتی سایت گوگل را در مرورگر خود تایپ می کنید این اسم توسط دی ان اس سمت سرور به آدرس آی پی تبدیل می شود.

DNS چگونه کار می کند
هنگامی که شما وارد سایت مشخصی می شوید یک سری مراحل انجام می شود تا آدرس به آی پی تبدیل شود. این مراحل در تمامی موارد رخ می دهد تا شما صفحه مشخصی را بازیابی کنید.

گام اول: درخواست اطلاعات
زمانی که شما آدرس اینترنتی مشخصی را می خواهید ابتدا برای بازیابی آی پی مورد نظرتان به Local DNS Cache مراجعه می شود. اینجا محلی است که شما آدرس های اینترنتی که اخیرا مشاهده کرده اید را نگهداری می کند که آدرس آی پی هم در همین محل وجود دارد.

اگر سرور یکی از این سایت ها قبل از اینکه این اطلاعات به روز شود تغییر کند دیگر قادر به دستیابی به این سایت نیستید و باید با دستور ipconfig / flushdns کش محلی سیستم خود را به روز رسانی کنید. اگر سیستم شما اطلاعات وب سایت مورد نظر را نداشته باشد سیستم شما باید از dns query برای بازیابی آدرس آی پی مورد نظرتان استفاده کند.

گام دوم: جستجو از recursive DNS servers
اگر اطلاعات سایت مقصد در سیستم شما وجود نداشته باشد کامپیوتر با جستجو در ISP سیستم recursive DNS servers سعی در یافتن آی پی مورد نظرتان می کند. این کار از جمله کار هایی است که در اکثر موارد رخ می دهد و شما را به آی پی مورد نظرتان می رساند چرا که recursive server ها دارای کش های اختصاصی خود هستند.

گام سوم: پرسش از root nameservers
اگر recursive server ها آدرس سایت مورد نظرتان را ندانند سیستم شما از root name servers آدرس مورد نظر شما را جستجو می کند. سیزده root name servers وجود دارند تا به سوالات شما در مورد آدرس های اینترنتی پاسخ بدهند. شاید این سرور ها آدرس آی پی مورد نظر شما را ندانند ولی می دانند که باید از چه کسی بپرسند.

گام چهارم: پرسش از TLD nameservers
Root nameserver ها ابتدا به اولین بخش از سوال جواب می دهند چرا که از سمت راست به چپ آدر س ها را می خوانند آن ها درخواست شما را به TLD ( Top Level Domain ) می فرستند که شامل .com .org .net و غیره هستند که هر TLD دارای nameserve های مشخص و اختصاصی خود هستند.

گام پنجم: پرسش از سرور های DNS معتبر
سرور های نام TLD قسمت بعدی درخواست را رسیدگی می کنند و درخواست داده شده را به طور مستقیم به سرور های نام مربوطه هدایت می کند. این سرورهای نام در قبال رسیدگی مستقیم به نام دامنه مسئول هستند و آدرس مربوطه را در رکورد های DNS ذخیره شده بازیابی می کنند. انواع متفاوتی از رکورد ها موجود است که ما در اینجا رکورد آدرس یا A record مورد نظر را از سرور نام معتبر بازیابی می کنیم.

مرحله ششم: بازیابی رکورد
سرورهای نام برگشتی A record دریافتی را در سرور های محلی کش می کنند تا اگر درخواست دیگری هم برای این آدرس داده شود لازم نشود تا تمامی این مراحل طی شود. هر رکورد یک ویژگی به نام Time To Live دارد که مدت زمانی که یک رکورد معتبر است را مشخص می کند.

مرحله هفتم: دریافت پاسخ
درحالی که سرور بازگشتی A record را به شما باز گردانی می کند سیستم شما هم این رکورد را در حافظه کش خود نگه می دارد. آدرس آی پی از رکورد خوانده شده و مرورگر شما یک اتصال به وب سرور مورد نظر برقرار می کند و شما می توانید وب سایت مورد نظرتان را مشاهده کنید.

در مجموع می توان گفت که DNS در خرید هاست اهمیت دارد و امنیت وب سایت را بالا می برد.